Tirsdag 22. august 2017
Særaftaler i kommunen?
-
Skrevet af Læserbrev - 7. februar 2017, 08:58:49

I forbindelse med at en borger for eksempel søger hjælp efter Lov om Aktiv Socialpolitik § 81 (køleskab, komfur, indbo o.lign.) har jeg erfaret, at der udstedes rekvisitioner til specifikke leverandører.
Set med mine øjne er der her tale om konkurrenceforvridning. En kommune må ikke udøve konkurrenceforvridning.
Og hertil skal så siges, at de priser der er hos de leverandører der er tale om, findes billigere andre steder.
Så hvad er kommunens holdning til dette? Og vil dette fortsætte?

Susanne Damsgaard
Søborg

Print This Post Print This Post

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

LÆS AVISEN ONLINE
DAGENS MEST LÆSTE NYHEDER