spacer

Kvickly Buddinge fortsætter fremgangen

Erhverv

Skrevet af Carsten Egeholt
8. marts 2010 (kl. 22:29)


 

I en fyldt kantine på Gladsaxe Gymnasium kunne ca. 450 medlemmer i tirsdags høre varehuschef Kenneth Mattsson fortælle om, at det faktisk går ganske godt i Kvickly Buddinge, der igen har slået rekord i både omsætning og indtjening. Kvickly Buddinge er den Kvickly i Danmark, som omsætter mest pr. kvadratmeter.

 

Butiksrådets beretning

 

”FDB er din forening. Du, der er medlem, ejer os faktisk. Det har du til fælles med 1,7 millioner andre medlemmer, fordi vi er en andelsforening. Sammen står vi bag Coop (Kvickly, SuperBrugsen, Lokal- og Daglig´Brugsen) Danmarks største dagligvarevirksomhed. Når du handler, går noget af butikkernes overskud til FDB, der støtter aktiviteter inden for sundhed, klima, miljø og etisk handel”, sagde formanden for Butiksrådet, Simon Dyngbo, der også benyttede lejligheden til at sige tak til personalet for det store arbejde, de har ydet i løbet af 2009.

 

Stor spørgelyst

 

Efter beretningerne fra Simon Dyngbo og Kenneth Mattsson var der valg af medlemmer og suppleanter til Butiksrådet. Efter det udviklede årsmødet sig til lidt af en farce, da Hr. Hansen fra Søborg Hovedgade under emnet ’indkomne foreslag’ ikke var i det muntre hjørne, hvilket det meste af forsamlingen højlydt var godt trætte af. Hr. Hansen mente ikke, at årsmødet var varslet i korrekt tid, hvilket han mente, skulle have den konsekvens at Butiksrådets formand eller varehuschefen måtte træde tilbage. Blandt de mere saglige af de i alt syv ’forslag’ fra Hr. Hansen var forslaget om et sted at sætte sin kurv ved kassen, så man ikke skal bukke sig ned til gulvet, og så havde han et ønske om endnu en flaskeautomat, da flaskeautomaten efter hans udsagn altid var i stykker. Varehuschef Kenneth Mattsson lovede at se på mulighederne ved kasserne, men måtte afvise at sætte endnu en flaskeautomat op pga. pladsmangel i butikken.

Anker Nielsen ville vide, om der kunne opstilles beholdere til returemballage. ”Vi kigger på det”, sagde varehuschefen.

 

Lune Carlsen spillede op

 

Som altid var der underholdning og spisning ved årsmødet. Denne gang var det Lune Carlsen ikke at forveksle med Kim Larsen selv om det er det, der er meningen med hans optræden – i øvrigt en ganske god kopi af den originale Larsen

Formand for Butiksrådet Simon Dyngbo yderst til højre,
ved siden af ham varehuschef Kenneth Mattsson gav
deres beretninger fra året der gik i Kvickly Buddinge.

Foto: Kaj Bonne
 

Der var fyldt til bristepunktet i Gladsaxe Gymnasiums kantine.

 


Medarbejderne i Gladsaxe Gymnasiums kantine startede
allerede kl. 06.00 tirsdag morgen med at forberede de
450 platter til aftenens årsmøde.

  


Hr. Hansen fra Søborg Hovedgade var
en ivrig debattør. Han havde ikke mindre
end syv ’forslag’, hvor af nogle var i
kategorien personlige angreb.
Foto: Kaj Bonne


 Varehuschef Kenneth Mattsson var lydhør og opfordrede
medlemmerne til blot at komme med idéer og andet hos
medarbejderne i Kvickly Buddinge.
Foto: Kaj Bonne

 


Han ikke bare lyder som Kim Larsen.
Mange af de fremmødte var ikke sikre på,
at Jan Carlsen alias Lune Carlsen ’kun’ var en kopi.
Foto: Kaj Bonne

 

Vurdér artikel

0% 25% 50% 75% 100%

Relaterede artikler

Der er ingen relaterede artikler.

Kommentér denne artikel Læserne kommenterer

Du kan være den første til at kommentere denne artikel.

  Tilføj kommentar
 

Sektioner


Services

Statistik

Online lige nu: 3

Unikke hits i alt: 33193

Sidevisninger i alt: 1260774

Mest læste artikler

Tillykke søster
læst 17929 gange

Strip, øl, store babser og Mikkel Kessler på storskærm
læst 7449 gange

Kina kommer til Buddinge
læst 6869 gange

Et idol kom forbi
læst 5734 gange

Smadret rude fjernes
læst 4251 gange

http://www.fotografkajbonne.dk

Seneste artikler

7. september 2010:
Fyrværkeri er en tradition

Læs den trykte avis online

Læs den trykte avise online her:

Uge 36