Bolsjedrengene kommer på besøg
ABs-pokalvindere-1.jpg
ABs pokalvindere anno 1979 møder Bolsjedrengene lørdag kl. 17 i AB Hallen i en opvisningskamp, der markerer ABs jubilæum for håndboldafdelingen. Foto: Privat.
AB Håndbold markerer klubbens jubilæum med en showkamp på lørdag

Morten Stig Christensen, Per Skaarup, Jens Erik Roepstorff, Hans Henrik Hattesen var nogle af håndboldprofilerne på Danmarks berømte herrelandshold, der blev kendt under navnet Bolsjedrengene. På lørdag kl. 17 møder de ABs Old Boys Elitehold i AB Hallen i en showkamp i anledning af klubbens 125 års-jubilæum.

Umiddelbart lyder det som overmatchning af ABs gamle drenge, men på netop dette elitehold spiller en række af de navne, der spillede på ABs daværende 2. divisionshold og en uforglemmelig aften i Gladsaxe Sportshal i 1979 besejrede Fredericia KFUMs suveræne mesterhold i pokalfinalen med 26-21. På ABs hold deltager spillere som Michael Strøm, Bob Larsen, Mogens Muff, Poul Mjelva, Henrik Schrøder og Peter Hornsyld.

 

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top