Flid blev belønnet
Tobias2.jpg
Lokal badmintonspiller københavnsmester

Tobias Weinreich Hansen fra Gladsaxe Søborg Badmintonklub har vundet sølv i herredouble til de traditionsrige Københavnsmesterskaber i badminton for U13, som blev afholdt i Skovshoved.
Tobias og hans makker fra Lyngby kvalificerede sig til finalen ved at vinde semifinalen med 23/21 i tredje og afgørende sæt, og i finalen mødte de Danmarks to bedste U13 spillere og tabte desværre i to sæt. Tobias har i hele sin badmintonkarriere spillede i Gladsaxe Søborg Badmintonklub og er en del af klubbens eliteungdomssatsning, hvor de unge forsøges at blive spottet i en tidlig alder og tilbydes en målrettet træning af klubbens dygtige ungdomstrænere.
Tobias er blandt de 16 bedste U13 herresinglespillere i Danmark og træner 4-5 gange hver uge. Til Københavnsmesterskaberne for U13 spillere deltog yderligere Jakob Buus Nyeng fra GSB, men han var ramt af lodtrækningsuheld og mødte i alle tre rækker de senere mestre i første runde.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top