Så er det slut på Buddingevej
Huset-2.jpg
Ejendomsadministrator Bjarne Midtgaard siger farvel til Håndværkernes foreningslokaler og på gensyn i Borgernes Hus. Foto: Kaj Bonne.
Håndværkernes nytårskur på Buddingevej blev den sidste. 1.februar er adressen Borgernes Hus i Søborg

Mere end 40 år i egne lokaler på Buddingevej 236 er nu historie. 1976 blev en stuelejlighed i nr. 236 ledig, som håndværkerne fik lov til at benytte til kontor, administration og mødelokale. Ejendommen havde Gladsaxe Håndværkerforening allerede købt i 1967. Bestyrelsesmedlem Otto Marcussen fik et tip om at ejendommene på Buddingevej 234 og 236, indeholdende 11 stk. 3 værelses lejligheder og en butik var mulig at erhverve til foreningsformål for 230.000,00 kroner, med 60.000.00 kroner i udbetaling. Udbetalingen fandt foreningen hurtigt, de 30.000,00 kroner stod i foreningens ”Byggefond” og Privatbanken i Søborg udstedte en ejerpantebrev på 33.000,00 kroner. Resten af finansieringen kom via 2 sælgerpantebreve på 70.000,00 og 70.800,00. Forrentningen af lånene var klar i 1967. Gladsaxe Håndværkerforening var dengang medejer med 10 % i kommanditselskabet ”Folkebladet i Gladsaxe Kommune”, og som midlerne i ”Byggefonden” hovedsagelig var indbetalinger fra overskuddet fra Folkebladet, skulle de fremtidige renter og udgifter bæres af kommende indbetalinger fra lokalavisen. Kommanditselskabet bag Folkebladet stoppede efter 8 år i 1975. Gladsaxe Håndværkerforening har aldrig fortrudt, at de tog chancen og fik købt deres egen ejendomme. Nu skal nr. 234 rives ned til fordel for Letbanen. Det har sat bestyrelsen på en opgaven med hurtigt, at finde nye mødelokaler. Et et gammelt medlem i foreningen gjorde bestyrelse opmærksom på, at på de udstillede modeller af den kommende letbane, var et af foreningens huse fjernet. Samtidig havde kommunen sat Borgernes Hus til salg. Rygterne gik på, at prisen på Borgernes hus skulle være 8.2 millioner. 2013 kontaktede Håndværkerforeningen Gladsaxe Kommune og fik et møde med ejendomsadministrationen, men Borgernes Hus var ikke længere til salg. Det kom det i 2015 og bestyrelse fik mandat fra håndværkerne til, at byde ind på ejendommen. Som overtages 1. februar 2016. De gamle mødelokaler på Buddingevej 236 syder lige nu af aktivitet. Her er lokale håndværkere i gang med at reetablere to 3. værelses lejligheder der bliver frigivet til boligformål.
På det sidste møde i de gamle lokaler den 5. januar blev der optaget 2 nye medlemmer. grossist Lars Frederiksen og tagdækker Tim Langtoft.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top