Værebro Earthquakes kom i tøjet
Værebro-Earthquakes.jpg
Værebro Earthquakes’ U16-hold er klar til kamp. Foto: Privat.
Gladsaxe Bladet sponsorerer kamptøjet for den ny basketballklub

Værebro Earthquakes er ny basketballklub. Og da klubben før sæsonstart i november stod uden spilledragt, så trådte Gladsaxe Bladet hjælpende til for klubbens U16-hold.
– Vi er utroligt glade for de fede trøjer. Det betyder rigtig meget for en lille klub, som lige er startet, at nogle hjælper til. Tusind tak fra alle os i Værebro, siger klubbens energiske formand og træner Aleksandar Rajovic.
Værebro Earthquakes var allerede fra start er bevidst om sit sociale ansvar. Derfor indgik klubben tidligt et samarbejde med kommunen om, at socialt udsatte kunne spille gratis i klubben frem til januar.
– Vi modtager en del børn, der kommer fra ressourcesvage familier. De har knap så meget opbakning på hjemmefronten, og det er vigtigt at fastholde denne gruppe unge og vise dem, at basketball er en fed og frisk sport, fortæller Aleksandar Rajovic.
Værebro Earthquakes træner hver lørdag fra kl. 12 på Skovbrynet Skole.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top