annonce
Gladsaxe vil fortsat ikke have lange skoledage
I skolereformens to første år har vi i Gladsaxe haft en fast ramme for skoledagen.

Det betyder, at vores elever i de små klasser har været i skole hver dag kl. 8-14. Eleverne på mellemtrinnet hver dag kl. 8-14.30 og de ældste klasser kl. 8-15.
Der har været mange historier fra andre kommuner med eksempler, hvor eleverne nogle dage har været i skole til kl. 16, og sågar også eksempler, hvor nogle først har fået fri kl. 16.30.
Det har igangsat en debat mange steder for at forkorte skoledagen. Vi vil fortsat gerne sikre, at vores elever ikke får meget lange skoledage. Derfor har Børne- og Undervisningsudvalget besluttet, at den ramme, der har været gældende fra 2014-16, bliver forlænget i foreløbig ét skoleår.
Hvis vi ikke havde truffet denne beslutning, ville det fra denne sommer have været op til skolerne selv at beslutte skoledagenes længde. Det kunne betyde, at nogle elever fik skoledage til kl. 16. Det har vi sikret os mod med den beslutning, som flertallet i Børne- og Undervisningsudvalget nu har truffet.

Trine Græse
Socialdemokraterne
Næstformand i Børne- og Undervisningsudvalget

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top