En tur i luften
Gymnastik-03-27-17.jpg

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TeamGym er en af de populæreste aktiviteter i sommerferien

Så er sommerferieaktiviteterne i gang i Gladsaxe. 36 forskellige tilbud til kommunens børn i alderen fra 6-18 startede i sidste uge. Aktiviteterne løber frem til uge 32. Op mod 2600 børn ventes at deltage i de mange aktiviteter i løbet af de syv uger.

I Gyngemosehallen var der saltomortaler, flikflak og spring. TeamGym er populært, og endnu engang var der massiv søgning på GIF-Gymnastiks aktiviteter i sommerferien.
Klubben er en af Danmarks allerbedste foreninger, og det ser ud til, at rekrutteringsmaterialet er i orden. Hvis der så ellers er plads på klubbens hold, for det er nemlig stadig det helt store problem. Ventelisterne i GIF-Gymnastik er lange.

Endnu i år instrueres skoleeleverne af klubbens egne instruktører, der på den måde er med til at spare penge sammen til klubbens mange rejser i løbet af sæsonen.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Foto: Kaj Bonne. Se flere fotos på http://gladsaxebladet.fotokajbonne.dk

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top