Husrum til Stenvennerne
Københavns Amatørgeologiske Forening holder til i Mørkhøj

I sæsonen fra september til maj holder ”Stenvennerne” (Københavns Amatørgeologiske Forening) møde på Mørkhøj Bibliotek fra kl. 19 til 22.

Og hvad er amatørgeologi så?

På Gladsaxedagen stillede flere af foreningens frivillige op og svarede på spørgsmål. Foreningen blev stiftet i 1972 af en lille flok steninteresserede, men siden har foreningen vokset sig stor og stærk, og der er nu registreret 230 medlemmer.

Naturligvis er geologien i centrum. Det spændende for amatørgeologerne er selvfølgelig selv at gøre fundene. Derfor arrangerer foreningen ture af en eller flere dages varighed. På disse ture kan nye medlemmer få råd og vejledning af de rutinerede amatørgeologer.

På møderne arrangeres også foredrag, hvor geologer, studerende og foreningens medlemmer fortæller om deres fund og interesseområder.
På mødeaftnerne bestemmes medlemmernes fund. Der slibes sten og laves smykker og afholdes kurser.

Yderligere oplysninger om foreningen kan læses på www.stenvennerne.dk

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top