Gladsaxe Ishockey vinder pris
pressefoto_1_GLIS.jpg
Gladsaxe Ishockey oplever medlemsfremgang, og inviterer nye spillere i alderen op til 12 år til gratis prøvetræning i august. Her er det Simone på 6 år og Robin på 5 år fra Gladsaxe Ishockey, Holdleder for U7 Louise Puggaard og rekrutteringsansvarlig Anders Gerhardt.  Foto: Jacob Thesander
Klubben vandt sølvmedaljer og en check på 5.000 kroner i ”Årets Løveklub”, som blev uddelt på det årlige repræsentantskabsmøde i Danmarks Ishockey Union

– Gladsaxe Ishockey modtog prisen motiveret med klubbens markante løft ind i den digitale markedsføringsverden, der resulterede i 50 nye pige- og drengespillere til klubbens ungdomshold, fortæller rekrutteringsansvarlig Anders Gerhardt.

Sporten oplever fremgang og har netop sat ny rekord med 6.000 aktive medlemmer på landsplan, hvoraf de 339 medlemmer er fra Gladsaxe. Fremgangen var også blandt årsagerne til, at Danmarks Ishockey Union blev valgt som Årets Special forbund blandt 62 forbund under Dansk Idrætsforbund 19. juni 2021.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Top